Folie na světla

Ochranné folie na karosérii patří mezi oblíbené a rozšířené polepy. Velmi užitečné jsou ale také transparentní fólie pro ochranu předních světlometů. Nejčastěji se instalují čiré varianty, ale vyrábí se i zatmavovací (žluté, černé) folie.

Proč jsou důležité

Přední i zadní světla jsou při běžném provozu vystavená nepříznivým vlivům a nemalému opotřebení. Kryty z čirého polykarbonátu (plastu) se tak postupně poškrábou a sníží se jejich světelná prostupnost. Jinými slovy budou světla svítit méně a méně až o 80 %.

Plastové kryty všech světlometů lze vyleštit speciální brusnou pastou a kotoučem. Dočasně tak vrátíte sklu původní průhlednost, ale z důvodů jeho poškození nelze těchto čištění provést větší počet.

Hlavní výhody

Optimální řešení pro přední či zadní světla nabízí ochranná transparentní fólie. Pouhým okem není viditelná a lepí se na celou plochu světlometů. Nepatrnou změnu propustnosti viditelného světla o 1–2 % lze poznat pouze laboratorně. Takové snížení je však oproti běžnému opotřebení zcela zanedbatelné.

Folie se při provozu samozřejmě opotřebuje také. Plastové sklo světla ale zůstane jako nové a výměna polepu je navíc poměrně snadná. Obvykle folie vydrží 20–30 tis. km.

Cena za materiál a aplikaci ochranné fólie na jedno světlo je přibližně 600 Kč.

Zatmavovací fólie

Na trhu jsou k dostání také zatmavovací (černé, žluté) folie na světla. Protože zásadním způsobem snižují propustnost i účinnost světel, nelze jejich aplikaci doporučit. Tyto tmavé folie s tónováním na 70–90 % jsou vyloženě nevhodné a majitel takto upraveného vozu si koleduje o problémy s policií nebo STK.